حاشیه های بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه کتاب تهران

مؤمنی می‌گفت که می‌دانسته رهبری می‌آید و چون لازم نیست که کسی مثل او همیشه در این گونه دیدارها حضور داشته باشد؛ نیامده و هم اکنون نیز از او خواسته شده حضور داشته باشند.

از این نگرش یک مسوول دولتی خوشحال شدم و دعا کردم سایرین نیز این‎چنین باشد و فقط به فکر عکس گرفتن با رهبر نباشند بلکه در پی اجرای اوامر رهبری باشند. محسن مؤمنی که به داخل می‌رفت از او خواستم که سفارش ما را هم بکند و مؤمنی البته خوش قول بود و پس از دقایقی بختمان باز شد و به محل بازدید رهبر انقلاب رفتیم.

رهبر انقلاب که ساعتی پیش از ما در حدود ساعت 9:30 برای بازدید وارد نمایشگاه شده بودند ابتدا غرفه مخصوص حضرت زهرا علیه السّلام را بازدید کردند و سپس از بخش‌های موضوعی که در این سالن آماده شده بود دیدار داشتند. هنگامی که ما رسیدیم نیمی از بازدید سپری شده بود.

سالن دوم را ناشرانی تشکیل می‌دادند که با جدیدترین کتب خود آماده دیدار رهبر بودند، هنگامی که رهبر انقلاب به سالن ناشران آمدند هنگام مواجهه با علی معلم رئیس فرهنگستان هنر برخورد گرمی با او داشتند و دقایقی را هم به صحبت گذراندند.

در این سالن تقریباً همه مسؤولان نمایشگاه جمع بودند؛ سیدمحمد حسینی وزیر ارشاد، محمد اللّه‎یاری رئیس کمیته ناشران داخلی، بهمن دری رئیس نمایشگاه، حمید قبادی معاون اجرایی و مجید حمیدزاده رئیس کمیته نظارت حضور داشتند و در این بازدید همراه بودند؛ چه‎کسی به امور نمایشگاه در این چند ساعت می‌رسید خدا می‌داند؟

محمدرضا سرشار عضو انجمن قلم نیز در این سالن در انتظار رهبر بود، جالب این که سرشار دیگری نیز چند میز آن‎طرف تر نمایندگی کانون اندیشه جوان را داشت. دقایقی به احوالپرسی با گوینده قصه ظهر جمعه گذشت. چند میز آن طرف تر نیز چند ناشر شهرستانی بودند که گویا نخستین بار به فیض دیدار رهبری نائل شده بودند و مشتاقانه از حضور رهبری می‌گفتند.

کم کم رفت و آمدهای سالن بیش تر شد و این یعنی حضور رهبر نزدیک است، انتشارات امیرکبیر آثار زیادی را به معرض نمایش گذاشته بود و وقتی رهبر به میز آن‌ها رسید دقایقی را به استراحت پرداختند. نثاری مدیرعامل انتشارات امیرکبیر نیز از فرصت استفاده کرد و تقریباً اکثر آثار خود را به رهبری معرفی کرد.

من نیز کنار محمدرضا سرشار در میز آثار انجمن قلم ایران جا خوش کرده بودم و قصد داشتم در صورت سؤال رهبری، خودم را دستیار محمدرضا سرشار معرفی کنم که الحمد لله سؤالی نشد. هنگامی که مقام معظم رهبری به میز انجمن قلم رسید به‎مزاح از محمدرضا سرشار پرسید: شما هم کتاب‎فروش شدید؟ که سرشار در پاسخ گفت: من نماینده انجمن قلم هستم.

رهبری درباره آثار انجمن پرسیدند که سرشار جواب داد: این کتاب‌ها در طرح مشترک با وزارت ارشاد منتشر می‌شود و از سال 87 قرار است آثار پیش‎کسوتان را یک هزار صفحه منتشر کند. رهبر انقلاب با دیدن عکس یکی از شاعران روی جلد کتابی گفت ایشان (مذنب) اهل شیراز هستند که جواب سرشار تأیید این مطلب بود. رهبر انقلاب که رفت تازه یادمان افتاد که طلب چفیه نکردیم تا آخر هم فرصتی برای تکرار درخواست نشد.

سوره مهر آن‎طرف تر بود که رهبر انقلاب باز هم برای استراحت دقایقی نشستند. در این میز، محسن مؤمنی به همراه محمد حمزه زاده مدیر انتشارات سوره درباره آثار منتشر شده به رهبر انقلاب توضیحاتی می‌دادند. مجموعه چهارجلدی عکس‌های اکبر ناظمی از انقلاب مورد توجه رهبری قرار گرفت، ایشان همچنین سؤالاتی درباره کتاب کوچه نقاش‌ها و شُنام پرسیدند.

/ 3 نظر / 9 بازدید
گمنام

ما هم باید از رهبرمان یاد بگیریم و به کتاب خوانی اهمیت بدهیم

montazer

سلام به شعری که خدا برایم سرود ! ... مادر ای که بی بهانه بهشت زیر پاهایات فرش شده ای که به وسعت دریا صبر و بردباری در تو موج میزند ای که زیبا یاد دادی استقامت را! ای که آموزگار دشوار ترین درسهای زندگی ام بودی ای که لبریز از عظمتی ای که لطافت نسیم از تو سرچشمه گرفته ای که سپیدی سپیده ای ای که سوختی تا مرا ساختی عزیز من مادر... روزت گرامی .................................. تقدیم به تمام مادر های دنیا دعوتتون میکنم به خوندن دلنوشته ای در زمزم پنهان

حدیث مهرآور

سلام بازدید رهبر معظم انقلاب از نمایشگاه کتاب متن نداشت که به حاشیه پرداختید ؟؟؟[سوال]