آیت‌ا... مصباح یزدی:یافتن مشابهی برای حضرت آیت‏ ا...خامنه ای درعصرحاضر،محال است

عضو خبرگان رهبری با اشاره به مصیبت‌های فراوان وارد شده بر شیعه از زمان مولای متقیان تاکنون و ناکامی توطئه‌های دشمنان قسم خورده یاران راستین امام علی علیه‌السلام به سبب الطاف خاص الهی، اظهار کرد: در هیچ زمانی دشمنان شیعه و اسلام ناب به اندازه امروز منسجم و قدرتمند نبوده‌اند؛ زیرا در طول چهارده قرن گذشته هیچگاه شرایط و موانع اجازه اتحاد و قرار گرفتن همة دشمنان حق در یک جبهه را نداده بود، اما امروزه به اعتراف خود دشمنان شیعه، آن‌ها در حد اعلای قدرت و سلطه قرار دارند.

وی افزود: دشمنان ما امروز از نظر تبلیغاتی در جایگاهی بسیار قوی قرار دارند به صورتی که با شیوه‌های مختلف مشغول تخریب و تحریف افکار و عقاید شیعیان، مسلمانان و حتی آزادی‌خواهان جهان هستند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تصریح کرد: اگر چه امروزه از جنبه ظاهری تمامی ابزارهای لازم برای برتری، در دست دشمنان اسلام است و مسلمانان دچار تشتت و پراکندگی هستند اما باید سرفرازانه اعلام کرد که هیچگاه شیعه هم به اندازه عصر کنونی عزتمند و قدرتمند نبوده است.

آیت‌ا... مصباح یزدی با تأکید بر لزوم شناخت عواملی که شیعه را مستحق دریافت چنین نعمت خدایی کرده است، خاطر نشان کرد: شناخت دلایل این رحمت‌های الهی برای شکرگزاری و بهره‌مندی از نعمت‌های بیش‌تر ضروری است و پس از شناسایی این عوامل باید در حفظ و تقویت آن‌ها کوشا باشیم.

وی با تقسیم اسباب نزول برکات الهی به دودسته آسمانی و زمینی بیان کرد: در عصر حاضر یکی از این اسباب، خلوص نیت امام خمینی(ره) و مبرا بودن او از هوای نفس در قیام لله بود که سبب فراگیر و جهانی‌شدن حرکت او در سطح جهان شد.

عامل پیروزی حزب‌ا... لبنان، امدادهای رحمانی بود

عضو خبرگان رهبری با برشمردن حرکت حزب‌ا... لبنان به‌عنوان نمونه کوچکی از آثار حرکت بزرگ امام راحل(ره) تأکید کرد: پیروزی حزب‌ا... در جنگ 33 روزه به هیچ وجه با عوامل مادی و دنیایی ممکن نبود و این تنها نظر بنده نیست بلکه حجت الاسلام و المسلمین سیدحسن نصرا... نیز بر همین باور هستند.

استاد اخلاق حوزه علمیه قم با اشاره به فراوانی امدادهای غیبی در دوران هشت ساله دفاع مقدس ایران خاطر نشان کرد: برجستگی خاص امدادهای غیبی در جنگ 33 روزه نسبت به دفاع مقدس ایران به این دلیل است که ایران از لحاظ نظامی و انسانی کشوری بزرگ و مطرح در منطقه است در حالی‌که لبنان کشوری متشکل از طوایف مختلف است که در جریان جنگ 33 روزه، تنها شیعیان به مقابله با دشمن پرداختند، و هم‌چنین برخلاف پیروزی ایران بعد از دفاع هشت ساله، حزب‌ا... در مدت زمان بسیار کوتاه 33 روزه بر ارتش سرتاپا مسلح صهیونیستی و حامیان آن‌ها پیروز شد.

حرکت بر حول محور ولایت رمز پیروزی ملت ایران است

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) تبعیت از ولایت را از دیگر اسباب بهره‌مندی از نعمت‌های الهی و رمز موفقیت ملت ایران عنوان کرد و گفت: وحدت یک ملت تنها بر سر یک اصل ممکن است و اگر اصول مختلف باشند در اثر اصطکاک میان اصول مختلف نیروها و تلاش‌های آن‌ها به هدر خواهند رفت.

آیت‌ا... مصباح یزدی افزود: هیچ اصل فکری و اعتقادی به مانند اصل ولایت نمی‌تواند سبب وحدت باشد و به همین خاطر همگی باید حول این محور حرکت کرده و آن را تقویت کنیم و اگر رهبر حزب‌ا... لبنان متواضعانه خود را سرباز کوچک امام خامنه‌ای می‌داند به دلیل اعتقاد او به اصل ولایت فقیه است.

عضو خبرگان رهبری با بی‌نظیر توصیف کردن شخصیت امام خامنه‌ای در عصر حاضر اظهار کرد: ویژگی‌های امام خامنه‌ای چنان است که یافتن مشابهی برای ایشان عملاً در حد محال و ناممکن است.

استاد حوزه علمیه در پایان با توصیه به خالص نمودن نیت در انجام کارها تصریح کرد: خالص بودن نیت سبب فراگیرشدن و حتی جهانی‌شدن تأثیر کارها می‌شود و هرچند ما نمی‌توانیم در اخلاص به پای بزرگان دین برسیم، اما در حد توان خود باید کوشش کنیم تا به ملکه این عمل دست یابیم.

وی همچنین در عبارتی عجیب و پرمعنا خطاب به طلاب لبنانی گفت: از شما می‌خواهم در صورت زیارت آقای حجت الاسلام سیدحسن نصرا... از جانب من دست ایشان و در صورت امکان پای ایشان را ببوسید.

حمایت از حرکت‌های اسلامی در سراسر عالم با سرنوشت اسلام ارتباط دارد و وظیفه ماست که حامی این حرکت‌ها باشیم

آیت‌ا... مصباح یزدی طی سخنانی در روزهای پایانی سال 89، با توجه به فرا رسیدن سال جدید، به حساب رسی رفتار و اعمال سفارش کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی حضرت آیت‌ا... مصباح یزدی(دام ظله)، ایشان خاطر نشان کرد: «در این روزهای پایانی سال که همه به حساب رسی کسب و کار خود می‌پردازند، شایسته است انسان نسبت به اعمال سال گذشته خود نیز محاسبه‌ای داشته باشد».

وی ادامه داد: «سنجش اعمال در دو بعد مورد بررسی قرار می‌گیرد: بعد شخصی رفتار هر انسان و بعد دوم، وظایف اجتماعی، خانوادگی، کشوری و بین‌المللی هر شخص».

آیت‌ا... مصباح با اشاره به شاخص سنجش اعمال انسان، اظهار داشت: «اگر وضعیت امروز ما از حیث انجام واجبات و خیرات و ترک محرمات، نسبت به ابتدای سال ترقی و پیشرفت کرده باشد، ما در سیر اعمال خود راه درستی را طی کرده‌ایم و باید شکرگزار این نعمت الهی باشیم؛ اما اگر پس رفت و تنزل کرده باشیم، باید در اعمال خود تجدید نظر کنیم و به مسیر درست و صحیح، بازگردیم».

ایشان اضافه کرد: «اگر در علاقه به زخارف دنیا و جمع مال و اموال، حریص‌تر شده‌ایم، بدانیم تنزل کردیم؛ و اگر انگیزه خدمت به خلق خدا و ایثار و مقدم داشتن دیگران در ما زیادتر شده، نشانه ترقی است و باید حق شکر آن را به جا آوریم».

وی در ادامه بعد دوم رفتارهای انسان را مورد توجه قرار داد و افزود: «وظایف اجتماعی، و نحوه رفتار ما در محیط خانواده، شهر، کشور و نیز در حوز بین‌المللی، وظایف سنگینی است و باید بررسی کنیم که آیا این وظایفمان را هم درست انجام داده‌ایم یا کوتاهی از ما سر زده است».

عضو مجلس خبرگان رهبری، با استناد به کلام امام راحل(ره) یادآور شد: «حضرت امام(ره) با آن عظمت و درجه علمی و فقهی، می‌فرمودند «بعضی چیزها از نماز هم واجب‌تر است»؛ اگر کاری را احتمال بدهیم که واجب‌تر از نماز باشد، آن حفظ نظام است».

ایشان اظهار داشت: «امسال جریانات خاصی در کشور رخ داد، که در تاریخ کم‌نظیر بود و می‌توان این جریانات را از چند بعد مورد بررسی قرار داد».

وی با اشاره به این‌که فتنه سال اخیر، یک امتحان بزرگ الهی برای جامعه بود، تصریح کرد: «در این امتحان اکثر قریب به اتفاق مردم، سرفراز شدند و باید اعتراف کرد، رفتار مردم ما در مقابل فتن اخیر، نشان از ایمان، آگاهی، بصیرت، آمادگی برای انجام وظیفه و عشق به ولایت داشت که در تاریخ مثال زدنی است».

ریاست مؤسس آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، اضافه کرد: «اقلیتی هم بسیار بد امتحان دادند؛ آن‌قدر بد که باز هم در تاریخ کم‌نظیر بود و اگر ما رفتار این اقلیت را با کسانی که در مقابل امیرالمؤمنین و سیدالشهداء(علیهما السلام) جنگیدند، مقایسه کنیم، تصور نمی‌کنم که گناه آن‌ها بیش‌تر از این اقلیت باشد».

ایشان افزود: «اگر این‌ها کسانی بودند که نسبت به مسایل سیاسی کشور بی‌اطلاع بودند، حرفی نبود؛ اما این‌ها در زمرة هوشیارترین افراد و آشناترین مردم به مسایل سیاسی کشور بودند، کسانی که مهم‌ترین پست‌های کشور را در دست داشتند و حکم خود را از دستان مبارک امام(ره) گرفته بودند؛ اما کاری کردند که خود را هم‌قطار جاسوسان اسرائیلی قرار دادند».

وی با تأکید بر این‌که در این بین گروه سومی هم بودند که رفتاری مبهم و چند پهلو از خود نشان دادند، گفت: «ما باید ببینیم که ما در کدام یک از این سه گروه قرار داشتیم و آیا وظیف خود را درست انجام دادیم؟».

حضرت آیت‌ا... مصباح یادآور شد: «این اتفاقات تازگی ندارد؛ بلکه در زمان امیرالمؤمنین(ع) نیز مصادیق فراوانی دارد، چنانچه حضرت امیر(ع) در خطب 43 و52 نهج‌البلاغه با اشاره به جنگ‌های صفین و جمل، وضعیت خود را در مقابل این گروه چنین توصیف می‌کند: کار به جایی رسید که آن‌قدر فکر کردم که خواب از سرم پرید؛ اطراف قضیه را سنجیدم و هیچ شکی نبود که یا باید کافر شوم و یا در مقابل فتنه‌گران بایستم و بجنگم».

وی تصریح کرد: «اگر بتوانیم با این فتنه‌ها حال خود را بسنجیم، شاید بتوانیم بفهمیم در کدام صف قرار می‌گیریم؛ اگر آن‌روز در کنار حضرت علی(ع) قرار می‌گرفتیم، امروز باید در صف نایبش قرار بگیریم؛ اما اگر شک داریم، بدانیم ایمانمان ضعیف است».

عضو مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: «بعد از دوسال و روشن شدن بسیاری از مسایل، آیا هنوز هم جای شکی وجود دارد؟».

ایشان در پایان به حادثه کم نظیری که در منطقه به وجود آمده اشاره کرد و اظهار داشت: «حرکت عظیم انقلابی که در چند کشور منطقه، به‌خصوص بحرین به‌وجود آمده، نشان موج بیداری اسلامی است».

ریاست مؤسس آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)، خاطر نشان کرد: «نکته اول بیداری عالم اسلام است. مسلمانان بعد از حدود دو قرن که تحت فشار کفار و مستکبران هستند، بیدار شدند و با چنین حرکت عظیمی که بی‌سابقه است، در صدد احقاق حق برآمده‌اند».

ایشان افزود: «نکته دیگر این است که ما می‌بینیم در کشورهای دیگر ناامنی‌هایی به‌وجود آمده، مردم بی‌گناه کشته می‌شوند و در فقر و گرسنگی به سر می‌برند، ولی ما در این کشور با امنیت زندگی می‌کنیم و این خود موهبت الهی است که باید قدردان و شکرگزار آن باشیم».

وی اضافه کرد: «مسأله سوم وظیف ما در مقابل این حرکت عظیم و نسبت به این حوادث اجتماعی است که برای مسلمین اتفاق افتاده است؛ ما در این شرایط چه کاری باید انجام دهیم؟».

آیت ا... مصباح یادآور شد: «کسانی بودند که می‌گفتند، مسایل کشورهای دیگر چه ربطی به ما دارد؛ یا بعضی دیگر توجیه می‌کردند که این‌ها با ما اختلاف مذهب دارند؛ اما منطق اسلامی می‌گوید باید از هر مظلومی حمایت و دفاع کرد».

ایشان تصریح کرد: «مسأله مهم‌تر این است که این فتنه‌ها محصور به یک کشور نمی‌شود، بلکه جای پا برای تجاوز به سایر کشورها را هم باز می‌کنند؛ این متجاوزین دشمن اسلام هستند و هدف آن‌ها نابودی اسلام است».

عضو مجلس خبرگان رهبری یادآور شد: «حمایت از حرکت‌های اسلامی به سرنوشت اسلام ارتباط دارد و وظیفه ماست که حامی این حرکت‌ها در سراسر عالم باشیم».

ایشان تأکید کرد: «اگر درست ارزیابی کنیم، این بیداری اسلامی که ایجاد شده، یکی از میوه‌های درختی است که در ایران به‌دست امام خمینی(ره) غرس شده است».

وی اضافه کرد: «باید نسبت به این حوادث هوشیارتر باشیم، زیرا تا این عالم هست، امتحان الهی باقی است. ما باید از حوادث گذشته درس بگیریم و خودمان را برای امتحانات آینده الهی آماده نگه داریم».

/ 1 نظر / 10 بازدید
عاشق کوهستان

سلام عزیز به به لذت بردم ممنون[گل] خدا انشا’الله رهبر و آقایان مصباح و سیدحسن نصرالله را تا ظهور و فرج امام زمان (ع) زنده نگهدارد . خدایا از باقیمانده ی غیبت مولا صرف نظر بفرما[قلب]